Αυτό είναι το νέο Περιφερειακό Συμβούλιο Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης

Συμπληρώθηκε το παζλ των 51 συμβούλων που θα αποτελέσουν τα μέλη του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης για την περίοδο 2019-2023

Υπενθυμίζεται ότι οι έδρες κατανέμονται στις περιφερειακές παρατάξεις ως εξής:

  • Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση | Χρήστος Μέτιος | 17 έδρες
  • Περιφερειακή Σύνθεση | Χριστόδουλος Τοψίδης | 16 έδρες
  • Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία | Κώστας Κατσιμίγας | 6 έδρες
  • Περιφέρεια σε Δράση | Κωστής Σιμιτσής | 5 έδρες
  • Λαϊκή Συσπείρωση | Δημήτρης Παπατολίδης | 3 έδρες
  • Πατριωτική Αυγή για την Περιφέρεια ΑΜ-Θ | Ελευθέριος Νικολαΐδης | 2 έδρες
  • Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσία στην ΠΑΜ-Θ | Θοδωρής Περεντίδης | 1 έδρα
  • Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση | Ανδρέας Καραγιώργης | 1 έδρα 

Οι έδρες κατανέμονται στις περιφερειακές ενότητες ως εξής:

ΠΕ Καβάλας (11 έδρες)

Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση (2 έδρες): Κώστας Αντωνιάδης, Αλέξης Πολίτης

Περιφερειακή Σύνθεση (3 έδρες): Θόδωρος Μαρκόπουλος, Χρήστος Γάκης, Αλέξανδρος Ιωσηφίδης

Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία (1 έδρα): Δημήτρης Λυμπεράκης

Περιφέρεια σε Δράση (2 έδρες): Κωστής Σιμιτσής, Αρχέλαος Γρανάς

Λαϊκή Συσπείρωση (1 έδρα): Θόδωρος Συμεωνίδης

Πατριωτική Αυγή (1 έδρα): Ελευθέριος Νικολαϊδης

Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση (1 έδρα): Ανδρέας Καραγιώργης

ΠΕ Θάσου (1 έδρα)

Περιφέρεια Σύνθεση: Μαρία Πολυμέρου

 

ΠΕ Ροδόπης (9 έδρες)

Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση (4 έδρες):  Νίκος Τσαλικίδης,  Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά,  Αχμέτ Ιμπράμ, Κώστας Ναλμπάντης

Περιφερειακή Σύνθεση (3 έδρες): Μανώλης Ταπατζάς, Τζιχάν Ιμάμογλου, Φελίνα Καζάκο

Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία (2 έδρες): Κώστας Κατσιμίγας, Χρήστος Χατζηπέμου

 

ΠΕ Έβρου (13 έδρες)

Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση (5 έδρες): Δημήτρης Πέτροβιτς, Βασίλης Γαλάνης, Αθανάσιος Τσώνης, Κωνσταντίνος Βενετίδης, Βασίλειος Δελησταμάτης

Περιφερειακή Σύνθεση (4 έδρες): Χριστόδουλος Τοψίδης, Σταύρος Βαβίας, Νίκος Βουλγαρίδης, Αλεξάνδρα Γκουλιαμά Μανδαλίδου

Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία (1 έδρα): Νικόλαος Αργυρίου

Περιφέρεια σε Δράση (1 έδρα): Ιωάννης Ζαμπουνίδης

Λαϊκή Συσπείρωση (1 έδρα): Δημήτρης Παπατολίδης

Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα (1 έδρα): Θεόδωρος Περεντίδης

 

ΠΕ Ξάνθης (9 έδρες)

Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση (3 έδρες) Νίκος Ευφραιμίδης, Κώστας Κουρτίδης, Δημήτρης Γαλανόπουλος

Περιφερειακή Σύνθεση (3 έδρες): Μιχάλης Αμοιρίδης,  Οδυσσέας Βουρβουκέλης, Ιρφάν Χατζηγκενέ

Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία (2 έδρες): Σερκάν Μαχμούτ, Ριτβάν Κουράκ

Περιφέρεια σε Δράση (1 έδρα): Δημήτριος Δόντσος

 

ΠΕ Δράμας (8 έδρες)

Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση (3 έδρες)  Γεώργιος Παπαδόπουλος, Γρηγόριος Παπαεμμανουήλ,  Χρήστος Παπαθεοδώρου

Περιφερειακή Σύνθεση (2 έδρες) : Αριστείδης Μωυσιάδης,  Αργύρης Πατακάκης

Περιφέρεια σε Δράση» (1 έδρα): Γιώργος Ζιμπίδης

Λαϊκή Συσπείρωση (1 έδρα): Ιωάννης Στεφανίδης

Πατριωτική Αυγή (1 έδρα): Γεώργιος Βέργας